Călătoria cu sinele,o călătorie interioară


Călătoria imaginară sau reală?













Proiect de lecție

DATA: 24.03.2015
CLASA: a IX-a A
ŞCOALA: Colegiul Național de Artă “Ion Vidu”
CADRU DIDACTIC: Adina Morar
CONSTRUCȚIA:
 Aria curriculara: Limbă și Comunicare
 Disciplina de învăţământ: Limba și literatura română
 Unitatea de învățare: Aventură. Călătorie
 Tema: Herman Hesse, Siddharta. Textul narativ. Înțelegerea textului
 Tipul lecţiei:  Lecție de dobândire de cunoștințe
Competențe specifice: 1.1  utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea textelor care abordează
                                         1.2. identificarea elementelor specifice din structura genului epic
                                        1. 3. exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textul  Siddharta de Hermann Hesse
                                        2.3. compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare
Competențe generale: 1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată
                                          2.Receptarea mesajului scris, din textele literare,în scopuri diverse
 Obiective operaţionale:          O1: să identifice tipurile de călătorie 
                                       O2:  să transcrie indicii temporali și spațiali din textul citit
                                       O3: să recunoască apartenența textului citit la genul epic
                                       O5: să precizeze tema textului citit și  să argumenteze importanța călătoriei în formarea personalității


                                      
STRATEGIE DIDACTICĂ:
Metode și procedee didactice: lectura explicativă, problematizare, conversația euristică, exercițiul
Mijloace de învățământ: manualul,fișe de lucru, tabla
Forme de organizare a activităților: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe
Metode de evaluare: observarea sistematică a elevilor, chestionarea orală
Locul de desfășurare a lecției: sala de clasă
















Secvența lecției
Timp
Obiective operaționale
Conținutul învățării
Strategia didactică
Forme de organizare
Observații




Metode
Mijloace
C
G
I

Momentul introductiv
2 minute

Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfașurării orei. Elevilor li se cere să își deschidă caietele de limba și literatura română.




x

Captarea atenției
13
minute
O1
Elevii vor fi imparțiți in jumatate, o parte vor primi o sarcină de lucru, iar cealaltă parte o altă sarcină de lucru. Cele două exerciții vizează realizarea fie a unui text descriptiv despre o călătorie într-un loc imaginar sau real cu precizarea timpului și scopului acesteia ,fie  a unui text argumentativ pornind de la un citat care tratează tema călătoria interioară,a sinelui . Se alocă 5 minute pentru redactarea  textelor. Dupa finalizarea redactării se vor citi câte 2 exemple aparținând atât textului descriptiv, cât și celui argumentativ. Se discută despre diferențele dintre călătoria reală și cea imaginară.
Exercițiul
Conversația euristică
Tabla
Caiete



x

Anunțarea subiectului leției și a obiectivelor
2
Minute

În urma activității anterioare,elevilor li se va spune că în această oră vor începe o nouă unitate de învățare care tratează tema călătoriei/aventurii. Se notează pe tablă titlul lecției Siddharta de Hermann Hesse, Textul narativ.Întelegerea textului ,  și elevilor li se spune să deschidă manualele de limba și literatura română. Elevii sunt anunțați că se urmărește înţelegerea particularităților genului epic in texte care abordeaza tema călătorie/aventură.
Explicația
Tablă Caiete


x

Organizarea și îndrumarea învățării
28
minute
O2
O3
O4

Se lecturează textul  lui Hermann Hesse,Siddharta și se efectuează exercițiile 1,2,3,4 de pe marginea textului.Dupa efectuarea acestor exerciții elevii sunt întrebați cărui gen ii aparține textul citit și ce particularități cunosc despre genul epic. Se notează pe tablă definiția genului epic cu cele trei trăsaturi definitorii ale lui:narator,actiune personaje. Se efectuează exercițiul 5, precizându-se tema și motivul care se găsesc  în acest fragment.După rezolvarea acestor exerciții elevii sunt întrebați  dacă au citit alte texte care tratează tema călătoriei/aventurii. Profesorul le propune o lista cu 5 autori și 5 opere care tratează această temă, texte pe care ei trebuie să le citească până la sfârșitul acestei unități.Fiecare elev primeşte o fişă de lectură care conţine 3 fragmente şi în care apare tema călătoriei, însă fiecare abordează tema cu un scop diferit. După lectură se notează pe tablă cele două tipuri de călătorii,reală şi imaginară, şi cele trei caracterisitici specifice lor locul, timpul şi spatiul.

Lectura
Exlicația
Analiza de text
Conversaţia euristică
Manuale
Caiete
Tablă
Fișe de lectură


x

Asigurarea retenției  și a transferului
3 minute

Elevii primesc ca temă pentru acasă de rezolvat exercițiul 6 și exercițiul corespunzător secțiunii Extra-text, din manual.
Explicația
Caiete
Tablă
x



Încheierea lecției / aprecieri și recomandări
2 minute

Profesorul formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.
Explicația

x






Fișă de lectură
           

            Românii călătoresc puţin, iar când pornesc peste graniţă, se duc negreşit la Paris. Mirajul Parisului de altfel ademeneşte pe toţi oamenii dornici de mai multă civilizaţie din toate colţurile globului pă mântesc. Printr-un consens universal, Parisul este ceea ce a fost Roma în culmea gloriei ei. Capitala lumii. Fără să fie „cel mai” în nici o privinţă specială ,e totuşi oraşul visat de toţi în toate privinţele, metropola luminii şi a civilizaţiei.
            Vagonul nostru porneşte tixit. Îmi închipuiam că ne vom rări pe drum. La frontieră însă am văzut că toţi mergem la Paris. Un vagon întreg de români!
            Din clipa când am observat că avem aceeaşi ţintă, ne-am apropiat
ca pelerinii. Eram de toate categoriile.[...]
            Cel mai taciturn a fost toată vremea un aprod care mergea la Paris cu nevastă-sa, să facă avere...”
             
            Liviu Rebreanu - Metropole.Paris    
           
„La umbra nucilor îl întâmpină o neaşteptată, nefirească ră­coare, şi Gavrilescu rămase o clipă derutat, zâmbind. Parcă s‑ar fi aflat dintr‑o dată într‑o pădure, la munte. Începu să privească uluit, aproape cu respect, arborii înalţi, zidul de piatră acoperit cu iederă, şi pe nesimţite îl cuprinse o infinită tristeţe. Atâţia ani trecuse cu tramvaiul prin faţa acestei grădini, fără să aibă o sin­gură dată curiozitatea să se coboare şi s‑o privească îndeaproape. Înainta încet, cu capul uşor aplecat pe spate, privind creştetele înalte ale arborilor. Şi deodată se trezi în faţa porţii, şi acolo, parcă ascunsă de mult, pândindul, îi ieşi în faţă o fată tânără, frumoasă şi foarte oacheşă, cu salbă de cercei mari de aur.....
 Era o încăpere ale cărei margini nu le putea vedea, căci per­delele erau trăise şi în semiîntuneric paravanele se confundau cu pereţii. Începu să înainteze, călcând pe covoare din ce în ce mai groase şi mai moi, ca şi cum ar fi călcat pe saltele, şi cu fiecare pas bătaia inimii se accelera, până ce îi fu frică să mai înainteze, şi se opri. In acea clipă se isimţi deodată fericit, parcă ar fi fost din nou tânăr, şi toată lumea ar fi fost a lui, şi Hildegard ar fi fost de asemenea a lui.”
Mircea Eliade - La Ţigănci
        


































































Un comentariu: